wtorek, 2 lipca 2013

Improwizacje o kaszance

Od rana czekaliśmy na zajęcia z improwizacji, które były prowadzone przez dwóch niezwykłych ludzi: Natalia i Kacpra. W mojej opinii, lekcje były dobrze przemyślane. Zaczęliśmy z niewielkiej rozgrzewki, żeby przygotować do śpiewania swój aparat głosowy. To było wspaniałe, rozgrzewka składała się z bardzo ciekawych ćwiczeń, które pomogły nie tylko przygotować się do sesji na improwizacji, ale również trochę rozweselić nas. Doskonale pamiętam jedno ćwiczenie, które polegało na przedstawieniu człowieka z innego chóru. Było bardzo zabawne i przyjemne. Można było spojrzeć na siebie oczami innych ludzi.
Kolejnym krokiem były ćwiczenia rytmiczne, które prowadził Kacper. Począwszy od prostych rytmów, opanowaliśmy bardziej złożone, a potem Kasper podzielił nas na 4 grupy, które wykonywały różne rytmy w tym samym czasie – tak stworzył się z nas dobry zespół perkusji.
Właściwie, jak się okazało, improwizacja wymaga starannego przygotowania. Więc spotkaliśmy się z dwoma rodzajami pentatonicznej skali (dużej i małej), co dodatkowo pomogło nam improwizować.
Robiliśmy wiele różnych zadań, ale bardzo spodobali mi się ćwiczenia, które miały na celu opowiedzenie jakakolwiek historii. Igor i Milton improwizowali na temat kaszanki. Zobaczcie jak im to wyszło :)


Wszystkie nasze wysiłki byly koncentrowane na stworzeniu własnych krótkich utworów, które można było usłyszeć pod koniec warsztatów. Muszę powiedzieć, że mimo długich zajęć, czas zleciał bardzo szybko. Nauczyliśmy się bardzo ciekawego spojrzenia na świat muzyki przez pryzmat twórców.
Po odpoczynku, po obiedzie udaliśmy się z powrotem do starego Teatru Starej Prochowni, gdzie  czekała na nas Anna Bajak. Muszę powiedzieć, że lekcje z nią zawsze dawały mi dużo siły i energii, dlatego ze Anna - to nie jest po prostu dyrygent, to człowiek o niespożytej energii i wielkich możliwościach twórczych. Na próbie, szybko nauczyliśmy się ukraińskiej piosenki "Cziom Ty nie prijszoł", a następnie ćwiczyliśmy utwory do koncertu. W przerwach między utworami, Anna opowiada historie pieśni gospel i to pomogło nam zrozumieć, jak trzeba wykonywać tą muzykę.
Sviatlana Zadreiko


                                                                fot. Kasia Anuszewska